تاریخچه پخت سمنو,تاریخچه پختن سمنو,تاریخچه پیدایش سمنو

تاریخچه سمنو

تاریخچه سمنو، به گذشته های خیلی دور و ایران باستان برمی گردد. سمنو از جوانه های گندم که دارای تقدسی خاص در تاریخ بشر هستند تهیه می شود. جوانه گندم نماد زایش و باروری می باشد.

سمنو در ابتدا در سرزمین های فلات ایران بعنوان یک غذای سنتی و با طبعی گرم که یک غذای معجزه آسا نامیده می شد؛ مرسوم بود. در بسیاری از مناطق و نقاط فلات ایران قدمتی بیش از سه هزار سال دارد که سرزمین های و همسایگان مجاور نیز شیوه پخت آن را یاد گرفتند.

تاریخچه سمنو پزان بیشتر به مناطق با قدمت تاریخی و دارای سنت های کهن بر می گردد. قدمت این مراسم به ویژه در اصفهان و مناطق کویری به پیش از اسلام بر می گردد. خوراسگان منطقه ای است که محل اصلی برگزاری این مراسم در باستان می باشد؛ که پیشینه آن به قبل از اسلام بر می گردد.

سمنو هفت سین پس از اسلام جلوه ای مذهبی به خود گرفت و غذای خاص حضرت فاطمه زهرا (س) نامیده شد. طرز پخت سمنو در طول دوره هزار ساله قدمت خود هیچ گونه تغییری نداشته است.

تهیه سمنو جزء مراسمات آئینی و مذهبی در ایران می باشد بخصوص در ایام شهادت حضرت فاطمه الزهرا، برخی از شیعیان معتقد هستند که؛ در شب پخت سمنو حضرت فاطمه زهرا (س) در مراسم شرکت دارد.

افرادی که در مراسم سمنوپزان حضور دارند. هنگام بهم زدن سمنو نیت کرده و کمی از آن را در دهان خود می گذارند و به این باور معتقدند که زمانی که نذرشان قبول شود؛ سمنو در زیر زبانشان صدای جیک (جوانه) می دهد.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سیما

    آیا واقعا در پخت سمنو هیچ ادویه ای استفاده نمیشه ؟. جالبه من تعجب میکنم که ادویه نمیزنن و مردمی هم که میشنون ما ادویه میزنیم تعجب میکنن 😁