سمنو نماد چه چیزی است,سمنو نماد چیه,نماد سمنو

نماد سمنو چیست

نماد سمنو مانند دیگر سین های سفره هفت سین فلسفه و داستان مربوط به خود را دارد که بسیار جالب و خواندنی می باشد. هر سال در انتهای فصل زمستان ایرانیان در تب و تاب رسیدن فصل بهار و برپایی مهمترین جشن باستانی ایرانیان یعنی عید نوروز می باشند.

سفره هفت سین یکی از مهمترین بخش های جشن نوروز می باشد. رسم بر این است که سفره هفت سین بر روی زمین گسترده شود. هنگام تحویل سال نو، تمامی اعضای خانواده و برخی از خویشاوندان همگی در کنار آن، دور سفره جمع بشوند. هر یک از سین های موجود در سفره نماد و سمبل خاصی هستند. مانند نماد سمنو در هفت سین که در ادامه به توضیح کلی آن می پردازیم.

نماد سمنو در سفره هفت سین، بسیار متنوع و تعبیرهای مختلف دارد. برخی سمنو را نماد و مظهر قدرت می دانند. زیرا در روزهای سخت و کشمکش روزگار و زندگی، انسان باید همواره نیرومندی و قدرت خود را حفظ نماید. این قدرت گاهی در ثروت، گاه در دانش و گاه در نیروی بدنی و صبر و شکیبایی نمود پیدا می کند.

سمنو همچنین سمبل خیر و برکت نیز می باشد. از آنجایی که از جوانه گندم تهیه می شود، برخی معتقدند وجود آن در سفره هفت سین، می تواند سبب وفور نعمت و خیر برکت در روزی آن سال خانواده بشود.

سفره هفت سین نماد یک زندگی کامل می باشد. برپایی این سفره منحصرا مخصوص به نوروز نیست. و برخی از افراد این سفره یا چیزی شبیه به آن را در مراسم عقد و ازدواج ، مراسم شب یلدا برپا می کنند.

سمنو نماد چه چیزی است,سمنو نماد چیه,نماد سمنو,
سمنو، جز جدایی ناپذیر سفره هفت سین

هر سین موجود در سفره، ریشه گیاهی دارد و قابل خوردن می باشد. همچنین برای بدن مفید است. برخی هفت سین را به هفت چین نیز تعبیر می نمایند به سبب که به معنای هفت چیدنی نیز می باشد. در آداب رسوم دوره ساسانیان، عدد هفت یک عدد مقدس تلقی می شد. در روزهای ابتدایی نوروز و سال جدید، هفت دانه، بر هفت ستون مختلف کاشته می شد.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *