انواع روشهای نگهداری مواد غذایی,روش نگهداری انواع مواد غذایی,شرایط نگهداری انواع موادغذایی

انواع روشهای نگهداری مواد غذایی

نگهداری انواع مواد غذایی به صورت درست و با رعایت تمامی نکات اصولی، امری اجتناب ناپذیر برای سالم ماندن مواد غذایی است. پیروی از یک الگو و راهنمای مناسب به جهت نگهداری مواد غذایی در خانه، تاثیر به سزایی در حفظ سلامت افراد خانواده دارد.

در ادامه با تعدادی از شرایط نگهداری انواع مواد غذایی آشنا می شوید.

روش نگهداری انواع مواد غذایی

برنج و غلات

مواد غذایی خشک مانند برنج، انواع رشته ها، حبوبات و… را حتما در یک محل خشک و خنک قرار بدهید. وجود رطوبت منجر به خرابی آنها می گردد شما می توانید مقداری نمک داخل کیسه برنج بریزید و آن را در محلی که مواد بودار در اطراف نیستند؛ بگذارید.

محل نگهداری انواع مواد غذایی مانند غلات باید ظروف در بسته باشد و همچنین باید در یک محل خشک و خنک باشند. در صورت نگهداری خوب از حبوبات، از ماندگاری بالایی برخوردار هستند. در صورتی که محل زندگی شما گرم است؛ آنها را در یک ظرف در بسته ریخته و درب را محکم ببندید و در یخچال بگذارید.

انواع روشهای نگهداری مواد غذایی,روش نگهداری انواع مواد غذایی,شرایط نگهداری انواع موادغذایی,

سبزیجات

سبزیجات را برای اینکه مدت زمان طولانی تری تازه بمانند؛ در آب بجوشانید. فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی، قارچ و هویج در صورت سرخ شدن طعم خوبی به خود می گیرند. در صورتی که در حال تغییر و خراب شدن بودند؛ می توانید آنها را با روغن زیتون و نمک و فلفل بپزید. سبزیجات سرخ شده و پخته شده یک الی دو هفته ماندگاری دارند.

لبنیات

  • در مورد محل و شرایط نگهداری انواع مواد غذایی مانند مواد لبنی، تا قبل از باز شدن درب، مدت زمان نگه داری آنها طولانی است. آنها را تا قبل از باز شدن درب می توانید در یک جای خشک و خنک نگهداری کنید.
  • مواد غذایی لبنی را بعد از باز کردن درب در یخچال بگذارید.
  • شیر را در ظروف مسی و آهنی استفاده نکنید.
  • پنیرهایی که در ظرف حلبی هستند را برای استفاده از داخل یک ظرف شیشه ای قرار داده و مقداری آب پنیر روی آن بریزید.

نگهداری سمنو

سمنو را برای طولانی مدت می توان در فریزر نگه داشت. اما در یخچال با دمای بین ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد، به مدت حداکثر ۲ ماه سالم می ماند. اگر بر روی سمنو کپک دیدید و یا رنگ و طعم آن تغییر پیدا کرد (طعم ترشیدگی) حتما دور ریخته شود. با خرید سمنو تازه از آی سمنو با خیالی آسوده، آن را مصرف کنید.

نان

نان اضافه را می توان در داخل فریزر قرار داد. نکات زیر را در فریز نمودن نان رعایت کنید.

  • نان ها را در کیسه نایلون مشکی و یا روزنامه بسته بندی نکنید.
  • هیچ وقت نان داخل را داخل نایلون و سپس فریزر قرار ندهید. چون باعث کپک زدن می شود.
  • اگر نان ها را در یخچال بگذارید زودتر بیات می شوند.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *