پخت شله زرد,تزیین شله زرد,تهیه شله زرد
3 ساعت
3 ساعت

طرز تهیه شله زرد

برنج 2 پیمانه
شکر 3 لیوان
گلاب نصف لیوان
کره 25گرم
زعفران 1 قاشق چای خوری
خلال بادام نصف لیوان
دارچین و خلال پسته میزان دلخواه

شله زرد یک غذای پر انرژی است و مانند حلیم در ماه های رمضان و محرم به عنوان نذری در بسیاری از مناطق ایران پخت می گردد.

شله زرد همانند سمنو یک دسر مقوی و پر انرژی است، پس بهتر است با مقادیر کم سرو بشود.

در ادامه به آموزش تهیه شله زرد خوش عطر و خوش طعم می پردازیم با آی سمنو همراه باشید تا شما هم بتوانید به آسانی این دسر فوق العاده را در منزل تهیه نمایید.

طرز پخت شله زرد

در پخت شله زرد بهتر است از برنج نیم دانه ایرانی استفاده گردد. برنج ایرانی معمولی را نیز می توانید از شب قبل در آب خیس کنید تا در هنگام پختن نرم باشد. نکته پخت این است که؛ در دستور پخت آن، همواره مقدار شکر از مقدار برنج بیشتر می باشد.

پخت شله زرد,تزیین شله زرد,تهیه شله زرد,

گام اول

در ابتدا زعفران و پودر هل را هر کدام در یک ظرف جدا گانه با مقداری آب جوش بگذارید دم بکشد و نیز توجه داشته باشید هر دو باید غلیظ آماده بشوند.

گام دوم

برنج از قبل خیس خورده را می گذاریم روی اجاق گاز تا آب آن کاملا به جوش آید. پس از جوش آمدن آب برنج، باید کف های روی آن را بردارید. سپس باید برنج را بگذاریم به مدت ۳ ساعت با شعله کم پخته شود. هر ۵ دقیقه یک بار برنج را هم بزنید تا ته گیر نشود. حواستان باشد که پس از اینکه برنج کاملا پخته شد، هیچ آبی نباید داشته باشد. بعد از اضافه کردن شکر خودش شل خواهد شد.

گام سوم

هنگامی که برنج کاملا یکدست نرم شد. در این مرحله زعفران را به همراه خلال بادام به آن اضافه کنید و در انتها خوب مخلوط کنید؛ سپس بگذارید زعفران به مدت ۱۰ دقیقه با برنج دم بکشد در انتها شکر را بریزید.

گام چهارم

در این مرحله باید شله زرد با شکر خوب هم بخورد تا با هم یکدست بشوند. بعد از آن هل را از صافی رد کنید و داخل ظرف شله زرد خوشمزه بریزید. حواستان باشد که به هیچ وجه تفاله های هل، داخل قابلمه ریخته نشود.

گام آخر

در این مرحله گلاب، کره و روغن اضافه کنید و در نهایت یک دم کنی بر روی درب قابلمه بگذارید. تمام مواد باید با هم به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با شعله کم، خوب پخته بشوند. شله زرد آماده است و می توانید در یک ظرف دیگر بکشید و با دارچین و گل سرخ و خلال پسته تزیین شله زرد را انجام بدهید. نوش جان!

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *