پخت حلیم,دستور پخت حلیم,روش پخت حلیم
300 دقیقه
300 دقیقه

طرز پخت حلیم گندم

گندم پوست کنده 300 گرم
گوشت گوسفندی 300 گرم
نمک یک قاشق چای خوری
روغن مایع دو قاشق سوپ خوری
شکر و دارچین مقدار لازم
کره به جهت سرو مقدار لازم

حلیم یکی از غذاهای بسیار پرطرفدار و خوش پخت و خوشمزه می باشد که از غذاهای اصلی در ماه های محرم و رمضان می باشد. بسیاری از خانواده ها حلیم را به عنوان یک غذای نذری پخت می کنند.

ماده اصلی در پخت حلیم، گندم، جو و یا بلغور می باشد، به همراه مقداری گوشت که گاهی اوقات در مراسم پخت حلیم نذری؛ گوشت آن توسط نذر افراد تامین می شود.

در ایران، عموما گندم در دستور پخت حلیم وجود دارد. بیشتر به عنوان وعده صبحانه در نظر گرفته می شود. پخت حلیم نذری همانند مراسم سمنو پزان، دارای آداب و رسوم خاص خود می باشد. و در هیات های عزاداری امام حسین علیه السلام پخته و بین مردم پخش می گردد.

در ادامه با همراه شدن با آی سمنو، با طرز پخت یک حلیم خانگی آشنا می شوید. مقادیر مواد لازم برای تعداد افراد ۴ نفر می باشد؛ که می توانید خیلی ساده آن را تهیه و سرو نمایید.

نکات پخت حلیم

گام اول

گندم را به مدت ۲۴ ساعت و یا از شب قبل در قابلمه با آب ولرم خیس نمایید.آب گندم را سعی کنید یکی دو بار عوض کنید.

گام دوم

ظرف حاوی گندم ها را روی شعله اجاق گاز با حرارت زیاد بگذارید. پس از اینکه به جوش آمد باید مقدار حرارت را کم کنید. سپس با اضافه کردن مقداری روغن مایع، گندم باید آنقدر پخته شود تا به حد له شدن برسد. در این مرحله فراموش نکنید که هم بزنید تا گندم به قابلمه نچسبد. پس از سپری شدن حدود ۴ ساعت، گندم کاملا پخته شده و با رد کردن از یک صافی، پوست های باقی مانده جدا می شود.

گام سوم

در این مرحله از طرز پخت حلیم خانگی، باید گوشت را به همراه دو پیمانه آب، یک عدد پیاز و کمی دارچین بگذارید تا کاملا پخته شود. سپس گوشت پخته شده ریش ریش شود. آب گوشت که بسیار پر خاصیت می باشد را در قابلمه گندم بریزید.

گام چهارم

دو ساعت قبل از کامل شدن پخت، گوشت را باید به همراه نمک به حلیم اضافه نمایید. حواستان باشد که حلیم را هم بزنید تا گوشت ته نشین نشود.

پخت حلیم,دستور پخت حلیم,روش پخت حلیم,

گام آخر

در این مرحله حلیم کاملا آماده شده است. برای سرو کردن به دلخواه می توانید کره را ذوب شده را روی حلیم ریخته و با شکر و دارچین میل نمایید. برخی افراد نمک را برای سرو به شکر ترجیح می دهند. در هر صورت با هر طعمی می توان آن را، سرو نمود. نوش جان!

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *