طرز پخت نان سمنو,طرز تهیه نان با آرد سمنو,طرز تهیه نان با سمنو
مفصل
نیم ساعت
نیم ساعت

طرز تهیه نان با سمنو

مواد لازم برای تهیه خمیر
آرد سمنو یا آرد سهن یک کاسه
آرد گندم یک کاسه
آرد سفید یک کاسه
روغن جامد آب شده دو ملاقه
مایع خمیر ترش یک قاشق مربا خوری
آب مقدار کافی
ادویه کماچ سن(جوز هندی، زنجبیل، قلمفور، هل و دارچین) به میزان لازم
مواد لازم برای تهیه مواد وسط کماچ
خرمای بدون هسته نرم شده با روغن به میزان لازم
گردوی خورد شده به میزان لازم

طرز تهیه نان سمنو یا همان کماچ سهن (کماچ سن) را برایتان بطور مفصل شرح خواهیم داد تا شما نیز بتوانید در منزل براحتی آن را تهیه نمایید و در کنار خانواده محترم میل کنید.

کماچ سهن یک شیرینی محلی که در استان کرمان پخت می شود. این شیرینی نه تنها در گذشته بسیار مورد توجه و اقبال بوده است؛ بلکه در حال حاضر نیز از محبوبیت خاصی در بین خانواده های کرمانی برخوردار می باشد.

دلیل محبوبیت و شهرت این شیرینی را می توان استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک دانست. نام آن به این دلیل سهن انتخاب شده است که در داخل مواد اولیه از آرد سهن استفاده می شود. خود آرد سهن یک ماده غذایی بسیار مقوی می باشد که انواع ویتامین های خانواده B را دارا می باشد. وجود خرما نیز با توجه به داشتن ویتامین D در انرژی زا بودن آن بی تاثیر نیست.

در ادامه با سایت خرید سمنو همراه باشید تا با آموزش گام به گام طرز تهیه نان با آرد سمنو آشنا شوید. با پخت این شیرینی خوشمزه، از خوردن آن به همراه یک لیوان شیر داغ یا یک لیوان چای بعنوان یک وعده غذایی کامل، در کنار خانواده لذت ببرید.

گام اول

ابتدا آردها را با هم مخلوط نمایید. سپس مقداری ادویه مخصوص را به مخلوط آرد اضافه کنید. یک قاشق مربا خوری از پودر مایع خمیر ترش با کمی آب ولرم حل کنید و به آرد اضافه کنید. برای آماده کردن خمیر، یک ملاقه روغن و کمی آب را اضافه کنید تا خمیر شکل بگیرد.

گام دوم

در اینجا خمیر آماده شده است و یک لایه متوسط از آن را در سینی فر و یا یک ماهیتابه بزرگ که نچسب نیز هست پهن کنید. توجه کف سینی را با روغن چرب کنید. حالا یک لایه از خرما و گردوهای خرد شده را بر روی خمیر پخش کنید. سپس یک لایه دیگر از خمیر پهن شده در یک سینی جداگانه را بر روی این مواد خرما و گردو قرار می دهید. توجه داشته باشید که دو طرف خمیر کاملا روی هم قرار بگیرند.

گام سوم

در این مرحله باید یک ملاقه روغن را روی خمیر بریزید. در همین مرحله، قبل از اینکه سینی داخل فر قرار بگیرد، روی آن را برشهای کوچک با اشکال لوزی یا مربع برش بدهید. سپس در داخل فر، طبقه وسط با دمای ۱۲۵ درجه و یا بر روی شعله گاز با حرارت ملایم قرار دهید.

گام چهارم

در این مرحله، با چک کردن خمیر و اطمینان از پخت آن، اگر در داخل فر هست با روشن کردن شعله بالای فر و اگر بر روی اجاق گاز است با برگرداندن آن، بگذارید آن طرف دیگر هم نیز سرخ شود و رنگ قهوه ای به خود بگیرد.

طرز پخت نان سمنو,طرز تهیه نان با آرد سمنو,طرز تهیه نان با سمنو,
نان با آرد سمنو

گام آخر

پس از اینکه نان کاملا پخته شد؛ کاملا باید سرد بشود و برشهای روی آن را عمیق تر کنید تا به قطعات جدا از هم تقسیم شود. پس از چیدن قطعات این شیرینی خوشمزه بر روی ظرف مورد نظرتان، با پودر قند یا پسته آن را تزیین نماید و با چای گرم به عنوان یک عصرانه در کنار خانواده و یا به عنوان پذیرایی از مهمان سرو نمایید. این بود طرز تهیه نان با سمنو. نوش جان!

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *