آموزش درست کردن سمنو,تهیه سمنو,درست کردن سمنو
آسان
72 ساعت
24 ساعت

طرز تهیه سمنو

گندم برای جوانه زدن 1 کیلوگرم
آرد سبوس دار(آرد سنگک) 3 کیلوگرم
آب مقدار لازم
بادام یا فندق به تعداد لازم

طرز تهیه سمنو خانگی، در ابتدا باید به شما کدبانوهای عزیز بگویم که در هنگام پخت سمنو، هیچ شیره یا شکر اضافه ای داخل مواد آن ریخته نمی شود و تمام شیرینی و مزه خوشمزه ، به خاطر وجود عصاره جوانه گندم می باشد.

مواد مورد نیاز را طوری مشخص نمودیم تا به اندازه مقدار مصرفی برای تعداد افراد کم خانواده باشد. با سایت خرید سمنو همراه باشید تا بصورت گام به گام و تصویری با آموزش درست کردن سمنو آشنا شوید.

همیشه موقع پخت سمنو هفت سین این را فراموش نکنید که به ازای هر مقدار جوانه گندم باید ۳ برابر آرد، پیمانه بزنید. مثلا برای یک کیلوگرم گندم معادل سه کیلوگرم آرد لازم است.

گام اول

برای آماده کردن جوانه گندم، گندم های شسته شده را داخل آب سرد بگذاریدَ، به مدت ۲ روز خیس بخورد و روزی چند بار آب تازه بدهید تا زمانی که جوانه ها دیده شود.(سفید رنگ می شوند)

آموزش درست کردن سمنو,تهیه سمنو,درست کردن سمنو,
خیساندن گندم

گام دوم

تا اینجا باید گندم های شما جوانه زده باشد. سپس آنها را آب کشی می کنید و جوانه های تازه را در ظرفی می ریزید. بعد با یک پارچه تمیز و خیس روی آن را می پوشانید. ظرف را در یک جای تاریک قرار بدهید. روزی ۳ یا ۴ بار با یک اسپری آب بپاشید تا خشک نشوند. یادتان باشد که رطوبت زیاد هم باعث ترشیدگی و گندیدگی جوانه ها می شود. (در اینجا جوانه ها ریشه می زنند)

سمنو,سمنو سفره هفت سین,طرز تهیه سمنو,
گندم های جوانه زده آماده ریشه زدن

گام سوم

الان باید جوانه ها ریشه زده باشند و رنگ سفید یا نقره ای داشته باشند. این گندم ها را بکوبید یا چرخ کنید تا به یک مخلوط نرم و یکدست برسید. سپس گندم های چرخ شده را با آب مخلوط کنید و از یک صافی رد کنید تا شیره آن جدا شود. می توانید با دست فشار بدهید تا شیره گندم کاملا از آن خارج شود. (شیرینی اصلی سمنو پزون ، همین شیره سفید رنگ است)

طرز تهیه سمنو در خانه,طرز تهیه سمنو در منزل,طرز تهیه سمنو سریع,
جوانه های ساقه زده و آماده چرخ نمودن
طرز تهیه سمنو عید,طرز تهیه سمنو نذری,آموزش درست کردن سمنو,
چرخ کردن جوانه ها

گام چهارم

آرد را در داخل یک قابلمه بریزید و کم کم شیره بدست آمده را به آن اضافه می کنید و بعد از حل کردن شیره، یک مایع رقیق در آخر کار بدستتان می آید. ظرف قابلمه را بر روی شعله اجاق گاز قرار بدهید و مرتب هم بزنید تا زمانی که به جوش بیاید و غلیظ بشود. حواستان باشد که طی ۵ تا ۶ ساعت مرتب باید هم بزنید تا ته نگیرد و در آخر کار شبیه به حلوا می شود. در اینجا می توانید بادام را اضافه کنید.

تهیه سمنو,درست کردن سمنو,سمنو,
اضافه کردن آرد به شیره

این را به خاطر داشته باشید که برای اینکه سمنوی شما خوشرنگ تر و شیرین تر بشود؛ می توانید مقداری از شیره جوانه را موقعی که سمنو در حال ته گرفتن هست داخل آن بریزید.

سمنو سفره هفت سین,طرز تهیه سمنو,طرز تهیه سمنو در خانه,
پختن و هم زدن سمنو

گام آخر

در انتها کمی آن را تفت می دهید و با اضافه کردن کمی آب سرد، سمنو را رقیق تر و خوش رنگ تر می کنید. سمنو حاضر شده را بمدت نیم ساعت داخل فر یا روی اجاق گاز، حرارت ملایم می دهید تا دم بکشد و حاضر شود. با طرز تهیه سمنو در خانه می توانید به آسانی یک سمنو خانگی را تهیه کنید. نوش جان!

در این روزهای قرنطینه و روزهایی که باید در منزل بمانیم می توانیم سمنو را در منزل تهیه کنیم. اما روش مطمئن دیگری نیز وجود دارد و آن هم خرید سمنو بسته بندی می باشد. با این روش به صورت آنلاین دسترسی به یک میان وعده قوی، پرکالری و صد البته سالم و ارگانیک دارید.

طرز تهیه سمنو در منزل,طرز تهیه سمنو سریع,طرز تهیه سمنو عید,
سمنوی دم کشیده

ویدیوی طرز تهیه سمنو

متن ویدیو طرز تهیه سمنو

سلام دوستان تو این ویدیو می خواهیم با هم سمنو درست کنیم.

گندمی که می خواهیم با آن سمنو درست کنیم باید از نوعی باشد که قابل سبز کردن است. اگر گندم احتیاج به پاک کردن دارد، اول آن را پاک می کنیم داخل یک ظرف می ریزیم. یک بار می شوییم و یک مقدار آب سرد رویش می گیریم و می گذاریم داخل آب سرد بماند.

آب سرد تا جایی باید باشد که تقریبا یک یا دو بند انگشت، روی گندم ها را بگیرد. حدود یک تا دو روز، یعنی بستگی به نوع گندم تان، باید گندم را خیس بکنید. این روزها گندم ها خیلی سریعتر سبز می شوند. بنابراین معمولا یک روز یعنی ۲۴ ساعت کافی است.

خوب الان من گندم را شستم و آب داخل اش ریختم و توی این ۲۴ ساعت بهتر است که یکی و دو بار، آب را عوض کنید. الان تقریبا حدود ۲۴ ساعت است که گندم ها داخل آب خیس شدند و یکی دو بار هم آب شان را من عوض کردم. یک مقدار خیلی کوچک نوک گندم ها به سفیدی می زند.

بعد از این حالت از یک آبکش رد می کنیم. یکی دو بار رویش را آب سرد می ریزیم و لای یک دستمال تمیز می گذاریم. گندم ها را لای یک دستمال مرطوب می ریزیم و رویشان را می پوشانیم. ممکن است یک یا دو روز طول بکشد تا یک مقدار خیلی کم ریشه بدهد.

بعد از تقریبا یک روز و یا همان بیست و چهار ساعت، گندم ها لای دستمال یک ریشه های کوچولویی دادند که اگر بتوانید ببینید. توی این حالت دیگر باید پهن شان کنیم داخل ظرف یا سینی تمیز و رویشان را با دستمال تمیز بپوشانیم.

روی گندم ها را با دستمال مرطوب می پوشانیم و چک می کنیم که دستمال مرطوب باشد. و هر از چند گاهی هم بهش آب می دهیم. تا اینکه کاملا ریشه کند.

خب دوستان برای گندم های من تقریبا دو روز و نیم طول کشید تا اینکه جوانه بزنند. البته جوانه ای که حالت نقره ای رنگ دارد یعنی هنوز آن سبز تیره اش در نیامده است؛ و سبز خیلی روشن است و سرش به نقره ای رنگ می زند. توی این حالت دیگر کافی است. و اگر بیشتر بماند آن سبزی تیره در بیاید باعث تلخی سمنو می شود.

همانطور که قبلا گفتم بستگی دارد به نوع گندمی که استفاده می کنید. ممکن است که گندم شما یک روز یا دو روز بیشتر نخواهد که بماند و اگر بیشتر بماند، سبز بشود و کارتان را خراب بکند پس باید مدام چک بکنید گندم را و ببینید کی به این حالت می رسد.

کاملا همانطور که می بینید ریشه داده است. ریشه ها به هم چسبیده اند. در این مرحله باید گندم را تیکه تیکه بکنیم و داخل غذاساز و یا مخلوط کن بندازیم و یا حتی اگر چرخ گوشت دارید می توانید از چرخ گوشت استفاده کنید؛ و کاملا لهش بکنید. من برای چرخ کردن گندم ها از غذاساز استفاده می کنم.

گندم ها را تیکه تیکه کردم و داخلش می اندازم یک مقدار آب به آن اضافه می کنم و تا جایی که کاملا له بشود پراسسش می کنیم. بعد می ریزیم داخل یک صافی. بعد از اینکه از یک صافی درشت رد کردیم. منتقل اش می کنیم به یک صافی پارچه ای که یک مقدار ریزتر است که تا بتوانیم کاملا آن را بچلانیم و شیره اش را بگیریم.

اگر صافی درشت نداشتید می توانید از اول به صافی پارچه ای منتقل کنید؛ هیچ مشکلی ندارد. بعد از اینکه آب اش را کاملا  چلاندیم، یک بار دیگر روی مواد باقی مانده دوباره آب می ریزیم و مجدد داخل مخلوط کن یا غذاساز می ریزیم و داخل صافی بار دیگر صافش می کنیم.

من دو بار دیگر گندم ها را توی مخلوط کن ریختم. بار اول داخل غذاساز ریختم یک مقدار درشت بود و بار دوم و سوم را داخل مخلوط کن ریختم. و آب اش را از صافی چلاندم.

در این مرحله باید این آب را کم کم به آرد اضافه کنیم و آرد را باهاش حل بکنیم. میزان آبی که برای این سمنو استفاده می شود متفاوت هست. الان من برای ۲۵۰ گرم، گندمی که سبز کرده ام؛ تقریبا یک لیتر و نیم تا دو لیتر آب استفاده کرده ام ولی شما ممکن است یک مقدار کمتر و یا یک مقدار بیشتر استفاده کنید؛ که اشکالی در این ایجاد نمی کند.

طرز تهیه سمنو نذری,آموزش درست کردن سمنو,تهیه سمنو,

البته بهتر است خیلی کم نباشد. بعد از اینکه آرد را کاملا در شیره گندم حل کردیم. قابلمه را منتقل می کنیم روی حرارت و شروع می کنیم به هم زدن. وقتی روی حرارت گذاشتیم؛ باید دائم هم بزنیم چون شیره گندم خیلی سریع ته نشین می شود و می سوزد.

تا زمانی که به جوش بیاید باید همینطوری هم بزنیم. خوب همین طور که می بینید الان سمنو در حال جوش است. و دارد قل می زند تقریبا حدود ۳۵ دقیقه دائم هم اش زدم تا اینکه به جوش بیافتد. تقریبا می شود گفت که سخت ترین قسمت سمنو همین قسمت است که دائم باید هم بخورد تا اینکه به جوش بیاید.

بعد از این حالت حرارت را متوسط می کنیم و می گذاریم که آب اش تبخیر بشود. چون همان جور که الان می بینید هنوز شل هستش و هنوز آن غلظت سمنو را پیدا نکرده است؛ تا جایی که به غلظتی که می خواهیم برسد.

درست کردن سمنو,سمنو,سمنو سفره هفت سین,

هر از چند گاهی هم یک هم بهش می زنیم و احتیاجی هم نیست که مثل اول دایم هم بزنیم. هر چند دقیقه یک بار یک هم بهش می زنیم که ته نگیرد.

خوب دوستان الان تقریبا دو ساعت هست که این سمنو با شعله متوسط یک مقدار جوشیده و آب اش نصف شده است و یک مقدار هم غلظت پیدا کرده است. تقریبا این غلظتی هست که من می خواهم. تو این غلظت می توانیم دم کنی برایش بگذاریم تا اینکه دم بکشد.

درش را می گذاریم و همراه دم کنی. من از یک پارچه تمیز استفاده می کنم. زیر اجاق باید خیلی کم باشد تا اینکه رنگ اش تغییر بکند و یک حالت قرمز رنگ بشود.

یک ساعت تا یک ساعت و نیم کافی است. ولی باز هم ما بین این یک ساعت تا یک ساعت نیم، گاهی اوقات بهتر است هم بزنیم تا اینکه تهش نسوزد.

دوستان عزیز سمنو هم آماده شد. اگر هم دوست داشتید در آخر می توانید یک مقدار بادام هم داخل اش بریزیم.

طرز تهیه سمنو,طرز تهیه سمنو در خانه,طرز تهیه سمنو در منزل,

اگر که سمنو را درست کردید و متوجه شدید که یک مقدار سفت شده، می توانید مجدد یک مقدار آب داخلش بریزید و یک بار دیگه بجوشانید. امیدوارم که این سمنوی خوشمزه را برای سفره های هفت سین تان درست کنید و لذت ببرید.

تعبیر خواب پختن سمنو

همانطور که می دانید سمنو از شیره جوشانده جوانه گندم به دست می آید. پختن سمنو در خواب بسیار خوب می باشد زیرا که سمنو پختن یک کار باارزش و یک اقدام به کار نیک و خیر می باشد که هم برای بیننده خواب سود دارد و هم دیگران از آن نفع می برند.

خواب دیدن سمنو به معانی زیر تعبیر می شود:

 • از آن جایی که در بیداری نیز سمنو نماد رزق و روزی حلال و نشانه پاکی است در خواب نیز نشان دهنده همین امر می باشد. نشان دهنده روزی حلالی است که با صبر و سپری شدن زمان به دست می آید.
 • مالی را نشان می دهد که با طول زمان به اثبات و حقانیت رسیده و پس از آن بیننده خواب آن را به دست می آورد.
 • تعبیر دیگر آن به ارثی مربوط می شود که به بیننده خواب، پس از اثبات حسب و نسب آن را صاحب می شود.
طرز تهیه سمنو سریع,طرز تهیه سمنو عید,طرز تهیه سمنو نذری,

تعبیر خواب سمنو دادن یا سمنو پخش کردن

در کتب تعبیر خواب آمده است که اگر در خواب به کسی سمنو دادید، از سمت شما به آن فرد روزی و نعمت می رسد. اگر کسی به شما سمنو بدهد از جانب آن فرد به شما روزی می رسد.

تعبیر خواب سمنوپزان

در ادامه به بیان تعبیر خواب مراسم سمنوپزان می پردازیم که واقغعیت و بیداری نیز بسیار خوش یمن و باارزش می باشد.

 • اگر ببینید در در جایی هستید که دارند سمنو می پزند، نشان دهنده این است که به نعمت خواهید رسید.
 • اگر دیدید که در حال هم زدن سمنو هستید، در یک کار خیر شرکت می کنید.
 • اگر در خواب ببینید که خودتان در حال تهیه سمنو هستید، تعبیر این می باشد که خودتان بنیاد یک کار خیر را می گذارید و هم خود و هم دیگران از آن سود می برند.

اما در کل دیدن سمنو در خواب تعبیری خوب و خوش دارد. در صورتی معنی خوبی ندارد که رنگ یا عطر آن طبیعی نباشد و شما از آن راضی نباشید.

 • اگر رنگ سمنویی که در خواب می بینید، سرخ، سبز و یا آبی رنگ باشد؛ در این صورت خواب شما خوب نیست و تعبیر به غم و رنج می شود.
 • سمنویی که در خواب می بینید باید شکلاتی رنگ باشد و همچنین از عطر و بوی خوبی برخوردار باشد و شما در خواب از آن خوشتان بیاید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مینا

  درود بر شما, بینهایت سپاسگزارم از توضیحات کامل و بسیار مفیدتون. یک پرسش دارم برای ۲۰۰ گرم گندم چه مقدار آرد نیاز است؟

  سپاس فراوان

 2. ندا

  عالی بود ممنون